Blogit

Kotiin / Blogit / Kokam K103 103Ah pussikenno akkuenergian varastointijärjestelmiin

Kokam K103 103Ah pussikenno akkuenergian varastointijärjestelmiin

Katselukerrat: 0     Tekijä: Site Editor Julkaisuaika: 2026-10-12 Alkuperä: Sivusto

Tiedustella

Facebookin jakamispainike
Twitterin jakamispainike
linjan jakamispainike
wechatin jakamispainike
linkedinin jakamispainike
pinterestin jakamispainike
whatsapp jakamispainike
jaa tämä jakamispainike

Sovellukset, hankintanäkökohdat ja K103:n ja K114 114Ah:n vertailu BESS- ja teollisuusakkuprojekteihin.

Kokam K103 103Ah pussiakkukenno energian varastointijärjestelmiin ja sähköauton pikalataukseen

Akkuenergian varastointijärjestelmiä (BESS) käytetään yhä useammin tukemaan suuritehoista sähköautojen latausta, kaupallista energianhallintaa ja teollista varavirtaa. Insinööreille ja hankintatiimeille, jotka ylläpitävät vakiintunutta akkualustaa, yhteensopivan Kokam K103 103Ah pussikennon löytäminen voi olla yhtä tärkeää kuin solun valitseminen uutta projektia varten.

Tässä oppaassa selvitetään, mihin 103 Ah NMC-pussisolut sopivat kiinteissä säilytysjärjestelmissä, käytännön tarkistuksia, jotka liittyvät tarkan mallin muunnelmien, kuten KCL255103EN1 , hankintaan ja kuinka arvioida niihin liittyviä K114 114Ah NMC pussikenno uuteen akkumalliin.

103 Ah Noin 379 Wh 114 Ah
K103 listattu kapasiteetti K103 lueteltu energia* K114 listattu kapasiteetti

*Kohokohtien arvot ovat linkitetystä Misen K103 -tuoteluettelosta. Vahvista tarkka valmistajan osanumero ja versio ennen kuin käytät niitä KCL255103EN1-hankintaan tai pakkaussuunnitteluun.

1. Mikä on Kokam K103 103Ah pussikenno?

Kokam K103 103Ah litiumioniakkukenno metalliliitännöillä


'K103' käytetään markkinoilla kuvaamaan suurimuotoista, noin 103Ah litiumionipussikennoluokkaa, joka liittyy Kokam-tyyppisiin akkualustoihin. Tämä muoto on olennainen akkumoduuleille, joissa korkea energia kennoa kohti, säädettävä lämpötila ja tehokas pakkaus ovat tärkeitä. Tarkat sähköiset ja mekaaniset ominaisuudet riippuvat kuitenkin täydellisestä mallikoodista ja valmistusversiosta.

The Misen K103 103Ah NMC pussikennojen tuotesivulla on tällä hetkellä 103Ah:n kapasiteetti, noin 379Wh nimellisenergiaa, nimellisjännite pyöristettynä 3,7V, pussin ääriviivat 268 × 265 × 13,3mm ja 206A jatkuva purkaus sen julkaistun testiperusteen mukaan. Nämä ovat hyödyllisiä alustavia seulontalukuja, eivät todisteita siitä, että jokaisella K103-leimatulla solulla on samat tekniset tiedot.

Ostajat voivat kohdata esimerkiksi tunnisteita, kuten KCL255103EN1 tai muita KCL255103-sarjan versioita. Vaikka kennon kapasiteetti on samanlainen, kielekkeen geometria, mitat, nimellisjännite, jänniterajat, lämpöominaisuudet ja testiolosuhteet on tarkistettava tarkan OEM-dokumentaation perusteella.

Hankintavinkki: Kun pyydät tarjousta, toimita valokuva kennotarrasta ja koko painettu mallinumero – ei vain 'K103 103Ah.' Pyydä toimittajaa vahvistamaan, että tarjous, valokuvat ja tietolomake viittaavat samaan malliin ja tuotantoerään.

2. Missä K103-luokan kennoja voidaan käyttää energian varastoinnissa?

Suurikokoisia NMC-pussikennoja voidaan harkita useisiin kiinteisiin akkusovelluksiin, jos järjestelmän rakenne ja kennon validoidut toimintarajat ovat yhteensopivia. Kolme yleistä käyttötapausta ovat erityisen tärkeitä suurikapasiteettisten kennojen ostajille.

Akkupuskuroitu sähköauton pikalataus

Perinteinen suuritehoinen laturi voi vaatia huomattavan sähköinfrastruktuurin. Akkupuskuroitu latausasema lähestyy ongelmaa eri tavalla: paikallaan oleva akku latautuu asteittain, kun virtaa on saatavilla, ja tuottaa sitten suuremman tehon lyhyillä latausistunnoilla. Tämä voi auttaa kohdetta hallitsemaan verkon huipputarvetta, vaikka saavutettavissa oleva latausnopeus riippuu edelleen käytettävissä olevasta varastoidusta energiasta, tehoelektroniikasta, SOC:sta ja lämpörajoista.

Kuva 1. Yksinkertaistettu konsepti: akkupuskuroitu sähköauton lataus

Verkko / uusiutuva tulo
Tasainen energiansyöttö

→

BESS + PCS + EMS
Energian varastointi ja virranhallinta

→

DC-pikalaturi
Tehokas latauslähtö

Vain konseptikuvaus. Todellinen tehovirta ja järjestelmän suorituskyky riippuvat suunnittelusta ja käyttöolosuhteista.

Teollisuuden referenssinä kaupallisesti julkaistu varastointipuskuroitu latausarkkitehtuuri kuvaa jopa 350 kW:n laturin lähtötehoa vain 50 kW:n verkkotulolla määritetyssä kokoonpanossaan (julkinen tekninen esimerkki ). Tämä havainnollistaa varastointipuskurointikonseptia; se ei osoita, että kyseisessä laitteessa käytetään K103-kennoja.

Akkuenergian varastointijärjestelmä, joka tukee DC-pikalatausta sähköauton latausasemalla

Ulkosäilytysavusteinen sähköauton latausasema 

Modulaarinen akkuenergian varastointijärjestelmä, jossa on useita sähköauton pikalatausautomaatteja

Teolliset BESS-akkutelineet 


Kaupallinen ja teollinen BESS

Kaupallinen energian varastointi voi auttaa laitoksia siirtämään energiankäyttöä edullisempiin ajanjaksoihin, vähentämään verkon kysyntähuippuja, integroimaan paikan päällä tapahtuvaa aurinkoenergian tuotantoa ja ylläpitämään valittuja kuormituksia katkosten aikana. Näissä projekteissa solutason energia on vain yksi syöttö. Integraattorit arvioivat myös käyttökelpoisen purkaussyvyyden, kalenterin vanhenemisen, sykliprofiilin, kotelon suojauksen, paloturvallisuusstrategian ja käyttöiän.

Teolliset akkuenergian varastointitelineet asennettuna kaupalliseen BESS-laitokseen

Laivastovarastot, teollisuuslaitteet ja varajärjestelmät

Ajoneuvovarastot ja teollisuuslaitokset saattavat vaatia akkujärjestelmiä, jotka pystyvät absorboimaan energiaa ruuhka-ajan ulkopuolella ja toimittamaan tehoa ennakoitavissa olevien käyttöikkunoiden aikana. Suuret pussikennot voivat tukea kompakteja moduuliasetteluja, mutta suunnittelutiimien on suunniteltava oikea puristus, jäähdytys, kennojen valvonta, eristys ja sähkösuojaus.

3. Mikä on tärkeintä K103-pohjaisessa BESS-suunnittelussa?

Akun suunnittelu on järjestelmätason prosessi. Jopa houkuttelevaa kennomäärittelyä ei pitäisi käyttää sellaisenaan lupaamaan nopeaa lataustehoa, käyttöikää tai kenttäluotettavuutta. Arvioi ainakin seuraavat asiat:

  • Energia ja jännite
    Vahvista nimellis-/nimellisjännite, sallittu toiminta-alue ja käyttöenergia suunnitellussa SOC-ikkunassa.

  • Tehon kapasiteetti
    Tarkista jatkuvan ja pulssivirran arvot asianmukaisessa lämpötilassa, SOC- ja jäähdytysolosuhteissa.

  • Lämpösuunnittelu
    Tarkista jäähdytysmenetelmä, anturin sijoitus, lämpötilagradientit ja pakkauksen vähennys.

  • Mekaaninen suunnittelu
    Tarkista paksuus, kielekkeen asettelu, puristusvaatimukset, kotelon välys ja moduulikiinnikkeet.

  • BMS ja turvallisuus
    Vahvista suojausasetukset, tasapainotusstrategia, sulakkeet, eristys, lämmön leviäminen ja sertifioinnit.

  • Palveluvaatimukset
    Pyydä jäljitettävyyttä, erän yhdenmukaisuutta, tarkastuspöytäkirjoja, varastointihistoriaa ja hyväksymiskriteerejä.

Kiinteässä varastoinnissa korkea purkausluokitus ei automaattisesti tarkoita, että kenno on taloudellisin valinta. Parempi valinta riippuu teho/energiasuhteesta, syklin käytöstä, lämpöympäristöstä, asennuskustannuksista, odotetusta huollosta ja järjestelmän käyttöiästä.

4. K103-solujen korvaaminen olemassa olevassa ESS:ssä: miksi tarkka vastaavuus on tärkeää

Olemassa olevalla energian varastointijärjestelmällä voi olla kypsä mekaaninen layout, BMS-kalibrointi, invertteriintegrointi ja turvallisuuden validointi tiettyyn kennoon perustuen. Tällöin hankintatehtävä on usein todella yhteensopivan osan löytäminen eikä pelkkä kapasiteetin lisääminen.

Ennen vaihtokennojen harkitsemista käyttäjän tulee dokumentoida OEM-mallin pääte, kennokemia, moduulisarja/rinnakkaiskokoonpano, välilehtien sijainnit, mitat, maksimi-/minimijänniterajat, tasavirtaresistanssin testausmenetelmä ja BMS:n toimintastrategia. Korvausohjelman on myös otettava huomioon jäljellä olevien solujen ikä ja terveydentila.

Uusien ja vanhentuneiden solujen tai eri malliversioiden sekoittaminen samassa sarjassa voi aiheuttaa epätasapainoa ja epätasaista stressiä. Nimelliskapasiteetin lisääminen yhteen paikkaan ei automaattisesti paranna akkutelinettä; Se voi sen sijaan monimutkaistaa SOC-estimointia ja suojauskäyttäytymistä. Jotkut järjestelmät on vaihdettava moduuli- tai merkkijonotasolla teknisen arvioinnin jälkeen.

Tärkeä yhteensopivuushuomautus: KCL255103EN1 tulee lainata ja arvioida täsmällisenä mallipyyntönä, kunnes asiakirjat osoittavat toisin. Samanlainen nimelliskapasiteetti, ulkonäkö tai nimi 'K103' ei riitä hyväksymään drop-in vaihtoa. Pätevän henkilöstön tulee arvioida kaikki BESS-jälkiasennukset.

5. K103 vs. K114: Mikä pussisolu kannattaa arvioida?

Uudelle energiavarasto- tai teollisuusakkumoduulille, K114 114Ah on toinen suurikokoinen NMC-pussikennovaihtoehto. Se tarjoaa suuremman nimelliskapasiteetin kuin 103Ah-luokka, mutta sen ääriviivat ja validoidut lataus-/purkausrajat on otettava huomioon erikseen.

Parametri K103 (Misen-listaus) K114 (Misen-listaus)
Nimelliskapasiteetti 103 Ah 114 Ah
Nimellisjännite 3,7 V (pyöristetty) 3,68 V
Listattu nimellisenergia Noin 379 Wh Noin 419,5 Wh
Solumuoto / kemia NMC pussi NMC pussi
Mitat 268 × 265 × 13,3 mm 357 × 177 × 15,6 mm
Listattu paino Noin 1,81 kg Noin 1,90 kg
Listattu jatkuva purkaus 206 A (2C) 228 A (2C)
Listattu lyhyt pulssipurkaus 309 A (3C), ≤10 s ilmoitetuissa SOC-olosuhteissa 342 A (3C), 10 s ilmoitetuissa SOC/lämpötila/BOL olosuhteissa
Paras arvioinnin lähtökohta Nykyinen 103 Ah alusta ja varmennettu tarkka mallin hankinta Uusi moduulirakenne, joka vaatii suurempaa solukohtaista kapasiteettia

Luvut toistavat linkitetyt Misen-tuoteluettelot vain alustavaa vertailua varten. Ehdot ja sitä tukevat valmistajan asiakirjat vaihtelevat; arvot on vahvistettava ennen suunnittelun julkaisua. Tämä taulukko ei takaa teknistä vaihdettavuutta eikä takaa tarkkaa KCL255103EN1-spesifikaatiota.

Kuva 2. Listattu nimellisenergia solua kohden

Luettelo nimellisenergia Suhteellinen energia
K103 103Ah Noin 379 Wh 90,3 %
K114 114Ah Noin 419,5 Wh 100 %

K114:llä on noin 10,7 % enemmän listattua nimellisenergiaa kennoa kohti. Tämä ei ennakoi käytettävää pakkausenergiaa tai tarkoita vaihdettavuutta.

Jos tavoitteena on huoltaa asennettu 103 Ah BESS, oikean alkuperäisen mallin ja version valinta on edelleen prioriteetti. Jos hanketta suunnitellaan alusta alkaen, molemmat K103 ja K114 voidaan seuloa pakkauksen mittojen, nykyisen profiilin, toimitusten jäljitettävyyden ja dokumentaation suhteen.

6. K103-solujen hankkiminen OEM- tai ESS-projektia varten

Insinöörit ja ostotiimit voivat lyhentää toimittajan pätevyyttä lähettämällä kohdistetun teknisen pyynnön. Sisällytä koko tulostettu solukoodi (esimerkiksi KCL255103EN1), tavoitemäärä, sovellus, odotettu vuotuinen kysyntä, vaadittu toimitusmaa, projektin aikataulu ja se, täytyykö solujen vastata olemassa olevaa moduulia.

Kunnostettujen tai toimivien ESS-laitteiden osalta, jaa selkeät tarra- ja välilehtikuvat, moduulipiirros, jos saatavilla, ja nykyinen pakkauskokoonpano. Anna uutta ESS-suunnittelua varten sarja-/rinnakkaisarkkitehtuuri, tavoite käytettävä energia, huippu/jatkuva teho, jäähdytysmenetelmä ja turvallisuusvaatimukset. Tämä antaa toimittajalle mahdollisuuden seuloa soluvaihtoehtoa suuremmalla kuin nimellisarvolla Ah.

Pyydä toimittajia tunnistamaan kennojen kunto (uudet vs. muut varastoluokat), valmistuspäivämäärät, eränumerot, tarkastustulokset ja kuljetusasiakirjat. Vaaditut vaatimustenmukaisuusasiakirjat on tarkistettava soveltuvin osin tarkan kennon tai kootun akun osalta . sertifiointikuvake yleisessä tuotekuvassa ei korvaa varsinaista testiraporttia tai sertifikaattia.

Misen Power tarjoaa tuotetietoja K103 103Ah NMC pussikenno ja K114 114Ah pussikenno . Ostajat, jotka vertaavat muita muotoja, voivat selata NCM-pussisoluluokka tai lähetä mallinumeronsa ja projektin vaatimukset tarkistettavaksi. Saatavuus, laatu, valmistajan tunniste ja asiakirjat tulee vahvistaa osana jokaista tarjousta.

7. Usein kysytyt kysymykset

Soveltuuko Kokam K103 energian varastointijärjestelmään?

103Ah NMC pussikennoluokkaa voidaan harkita BESS-sovelluksissa, mutta soveltuvuus riippuu tarkasta mallista, käyttötarkoituksesta, pakkausarkkitehtuurista, lämpöjärjestelmästä, BMS:stä ja viranomaisvaatimuksista. Pelkkä nimi K103 ei riitä varmistamaan yhteensopivuutta.

Onko KCL255103EN1 identtinen Misenin verkkosivuilla näkyvän K103:n kanssa?

Älä oleta niin. Laajemmalla K103-nimellä julkaistut tiedot voivat poiketa KCL255103EN1:n tiedoista. Tarkista painettu malli, OEM-spesifikaatio ja fyysiset näytteet ennen yhteensopivuusherkän tilauksen tekemistä.

Voiko K114 114Ah korvata suoraan K103 103Ah -kennon?

Ei ilman insinööritarkastusta. Listatut mitat vaihtelevat huomattavasti, ja sähkörajat, välilehdet, pakkausvaatimukset ja BMS-asetukset voivat vaihdella. K114 on parempi käsitellä erillisenä vaihtoehtona uusille pakkausmalleille, ellei pätevä vaihto-ohjelma vahvista yhteensopivuutta.

Mitä tietoja minun tulee lähettää, kun pyydän K103-tarjousta?

Liitä mukaan koko solun osanumero, määrä, tarrakuvat, sovellus (uusi pakkaus tai huolto), toimituskohde, suunniteltu tilausaikataulu ja luettelo vaadituista teknisistä ja lähetysasiakirjoista.

Etsitkö K103 103Ah tai K114 114Ah -kennoja?

Lähetä Misen Power tarkka solumallisi, tarvittava määrä, sovellus ja kohde. Tiimimme voi tarkistaa käytettävissä olevat soluvaihtoehdot, tuotedokumentaatiot ja seuraavat vaiheet teknisen vahvistuksen saamiseksi.

Kiinnitä vakiintuneiden akkualustojen alkuperäinen kennotarra ja osanumero.

Ota yhteyttä Misen Poweriin →;

Tekniset referenssit

Misen K103 tuotteen tekniset tiedot · Misen K114 tuotteen tekniset tiedot · Julkinen teollisuusesimerkki akkupuskuroidusta pikalatauksesta.

Referenssit kuvaavat tuotelistauksia ja sovelluskonseptia; Mitään kolmannen osapuolen asennusta tässä artikkelissa ei esitetä vahvistettuna Misen-asiakkaana tai todistettuna K103-solun käyttöönottona.

WhatsApp

+8617318117063

Sähköposti

Pikalinkit

Tuotteet

Uutiskirje

Liity uutiskirjeemme saadaksesi viimeisimmät päivitykset
Copyright © 2025 Dongguan Misen Power Technology Co., Ltd. Kaikki oikeudet pidätetään. Sivustokartta Tietosuojakäytäntö