Bloggar

Hem / Bloggar / Kokam K103 103Ah påscell för batterienergilagringssystem

Kokam K103 103Ah påscell för batterienergilagringssystem

Visningar: 0     Författare: Webbplatsredaktör Publiceringstid: 2026-10-12 Ursprung: Plats

Fråga

Facebook delningsknapp
twitter delningsknapp
linjedelningsknapp
wechat delningsknapp
linkedin delningsknapp
pinterest delningsknapp
whatsapp delningsknapp
dela den här delningsknappen

Applikationer, inköpsöverväganden och hur man jämför K103 med K114 114Ah för BESS- och industribatteriprojekt.

Kokam K103 103Ah påse battericell för energilagringssystem och EV snabbladdning

Batterienergilagringssystem (BESS) används i allt större utsträckning för att stödja högeffektsladdning av elbilar, kommersiell energihantering och industriell reservkraft. För ingenjörer och inköpsteam som upprätthåller en etablerad batteriplattform Kokam K103 103Ah-påsecell som att välja en cell för ett nytt projekt. kan det vara lika viktigt att hitta en kompatibel

Den här guiden utforskar var 103Ah NMC-påsceller passar i stationära lagringssystem, de praktiska kontrollerna som är involverade i att köpa exakta modellvarianter som KCL255103EN1 och hur man utvärderar de relaterade K114 114Ah NMC-påsecell för en ny batteridesign.

103 Ah Ca. 379 Wh 114 Ah
K103 listad kapacitet K103 listad energi* K114 listad kapacitet

*Värden i höjdpunkterna kommer från den länkade Misen K103-produktlistan. Bekräfta tillverkarens exakta artikelnummer och revision innan du använder dem för KCL255103EN1-anskaffning eller förpackningsdesign.

1. Vad är Kokam K103 103Ah Pouch Cell?

Kokam K103 103Ah litiumjonbattericell med metallpoler


'K103' används på marknaden för att beskriva ett stort format, ungefär 103Ah litiumjon-påscellsklass förknippad med batteriplattformar av Kokam-typ. Detta format är relevant för batterimoduler där hög energi per cell, kontrollerbar temperatur och effektiv förpackning är viktigt. De exakta elektriska och mekaniska egenskaperna beror dock på den fullständiga modellkoden och tillverkningsrevisionen.

De Misen K103 103Ah NMC påscells produktsida listar för närvarande 103Ah kapacitet, cirka 379Wh nominell energi, en nominell spänning avrundad till 3,7V, en 268 × 265 × 13,3 mm påskontur och 206A kontinuerlig urladdning enligt dess publicerade testbas. Dessa är användbara initiala screeningssiffror, inte bevis på att varje K103-märkt cell har identiska specifikationer.

Köpare kan till exempel stöta på identifierare som KCL255103EN1 eller andra revisioner av KCL255103-serien. Även när cellkapaciteten är liknande måste flikgeometri, dimensioner, nominell spänning, spänningsgränser, termiska egenskaper och testförhållanden kontrolleras mot den exakta OEM-dokumentationen.

Upphandlingstips: När du begär en offert, tillhandahåll ett fotografi av celletiketten och det fullständiga tryckta modellnumret – inte bara 'K103 103Ah.' Be leverantören bekräfta att offerten, fotona och databladet hänvisar till samma modell och produktionsbatch.

2. Var kan K103-klassceller användas i energilagring?

Storformat NMC-påsceller kan övervägas för en rad stationära batteriapplikationer, förutsatt att systemdesignen och cellens validerade driftsgränser är kompatibla. Tre vanliga användningsfall är särskilt relevanta för köpare av högkapacitetsceller.

Batteribuffrad EV snabbladdning

En konventionell högeffektladdare kan kräva betydande elektrisk infrastruktur. En batteribuffrad laddningsstation närmar sig problemet på ett annat sätt: ett stationärt batteri laddas gradvis när ström är tillgänglig och levererar sedan högre effekt för korta laddningssessioner. Detta kan hjälpa en webbplats att hantera toppefterfrågan på nätet, även om den uppnåbara laddningshastigheten fortfarande beror på tillgänglig lagrad energi, kraftelektronik, SOC och termiska gränser.

Figur 1. Förenklat koncept: batteribuffrad EV-laddning

Grid / Renewable Input
Stadig energiförsörjning

→

BESS + PCS + EMS
Energilagring och energihantering

→

DC-snabbladdare
Högeffektsladdningsutgång

Endast konceptillustration. Faktiskt effektflöde och systemprestanda beror på design och driftsförhållanden.

Som en branschreferens beskriver en kommersiellt publicerad lagringsbuffrad laddningsarkitektur upp till 350 kW laddareffekt med så lite som 50 kW nätingång under dess specificerade konfiguration (offentligt tekniskt exempel ). Detta illustrerar konceptet med lagringsbuffring; det fastställs inte att K103-celler används i den utrustningen.

Batterienergilagringssystem som stöder DC-snabbladdning vid en laddstation för elbilar

Utomhus lagringsassisterad laddstation för elbilar 

Modulärt batterienergilagringssystem med flera EV-snabbladdningsautomater

Industriella BESS batteriställ 


Kommersiell och industriell BESS

Kommersiell energilagring kan hjälpa anläggningar att flytta energianvändningen till gynnsammare perioder, minska nätbehovstoppar, integrera solelproduktion på plats och bibehålla utvalda belastningar under avbrott. För dessa projekt är energi på cellnivå bara en ingång. Integratörer utvärderar också användbart urladdningsdjup, kalenderåldring, cykelprofil, kapslingsskydd, brandsäkerhetsstrategi och livslängd.

Energilagringsställ för industriella batterier installerade i en kommersiell BESS-anläggning

Flottdepåer, industriell utrustning och backupsystem

Fordonsdepåer och industrianläggningar kan kräva batterisystem som kan absorbera lågenergi och leverera kraft under förutsägbara driftsfönster. Stora påsceller kan stödja kompakta modullayouter, men ingenjörsteam måste designa korrekt kompression, kylning, cellövervakning, isolering och elektriskt skydd.

3. Vad är viktigast i en K103-baserad BESS-design?

Batteridesign är en process på systemnivå. Inte ens en attraktiv cellspecifikation bör användas ensam för att lova snabbladdningseffekt, livslängd eller fälttillförlitlighet. Utvärdera åtminstone följande:

  • Energi & spänning
    Bekräfta nominell/märkspänning, tillåtet driftområde och användbar energi vid det avsedda SOC-fönstret.

  • Strömkapacitet
    Granska kontinuerliga och pulserande strömvärden vid relevant temperatur, SOC och kylning.

  • Termisk design
    Kontrollera kylning, sensorplacering, temperaturgradienter och packnedsättning.

  • Mekanisk design
    Verifiera tjocklek, fliklayout, kompressionskrav, kapslingsavstånd och modulfixturer.

  • BMS & säkerhet
    Validera skyddsinställningar, balanseringsstrategi, säkring, isolering, termisk spridning och certifieringar.

  • Servicekrav
    Begär spårbarhet, batchkonsistens, inspektionsregister, lagringshistorik och acceptanskriterier.

För stationär lagring betyder hög urladdning inte automatiskt att en cell är det mest ekonomiska valet. Det bättre valet beror på förhållandet mellan effekt och energi, cykeldrift, termisk miljö, installationskostnad, förväntat underhåll och systemets livslängd.

4. Ersätta K103-celler i en befintlig ESS: Varför exakt matchning är viktig

Ett befintligt energilagringssystem kan ha en mogen mekanisk layout, BMS-kalibrering, inverterintegration och säkerhetsvalidering baserat på en viss cell. I så fall är upphandlingsuppgiften ofta att hitta en verkligt kompatibel del snarare än att bara öka kapaciteten.

Innan operatören överväger ersättningsceller bör operatören dokumentera OEM-modellens suffix, cellkemi, modulserie/parallell konfiguration, flikplaceringar, dimensioner, maximala/minimispänningsgränser, DC-resistanstestmetod och BMS-driftstrategin. Ett ersättningsprogram måste också ta upp ålder och hälsotillstånd för de återstående cellerna.

Att blanda nya och åldrade celler eller olika modellrevisioner i en seriesträng kan skapa obalans och ojämn stress. Att lägga till nominell kapacitet till en position förbättrar inte automatiskt ett batteriställ; det kan istället komplicera SOC-uppskattning och skyddsbeteende. Vissa system kräver utbyte på modul- eller strängnivå efter teknisk bedömning.

Viktig kompatibilitetsanmärkning: KCL255103EN1 bör citeras och utvärderas som en exakt modellbegäran tills dokumentationen visar något annat. Liknande nominell kapacitet, yttre utseende eller namnet 'K103' är inte tillräckligt för att godkänna en drop-in-ersättning. Kvalificerad personal bör utvärdera eventuell BESS-remontering.

5. K103 vs. K114: Vilken påscell ska du utvärdera?

För en ny energilagrings- eller industribatterimodul, K114 114Ah är ett annat NMC-påsecellalternativ i stort format. Den erbjuder högre nominell kapacitet än 103Ah-klassen, men dess kontur och validerade laddnings-/urladdningsgränser måste övervägas oberoende.

Parameter K103 (Misen-lista) K114 (Misen-lista)
Nominell kapacitet 103 Ah 114 Ah
Nominell spänning 3,7 V (rundad) 3,68 V
Listad nominell energi Ca. 379 Wh Ca. 419,5 Wh
Cellformat / kemi NMC-påse NMC-påse
Mått 268 × 265 × 13,3 mm 357 × 177 × 15,6 mm
Angiven vikt Ca. 1,81 kg Ca. 1,90 kg
Listad kontinuerlig urladdning 206 A (2C) 228 A (2C)
Listad kort pulsurladdning 309 A (3C), ≤10 s under angivna SOC-förhållanden 342 A (3C), 10 s under angivna SOC/temperatur/BOL-förhållanden
Bästa utgångspunkt för utvärdering Befintlig 103Ah-plattform och verifierad källa för exakt modell Ny moduldesign som kräver högre kapacitet per cell

Siffrorna återger de länkade Misen-produktlistorna endast för preliminär jämförelse. Villkoren och stödjande tillverkardokument skiljer sig åt; värden måste bekräftas innan designen släpps. Denna tabell fastställer inte teknisk utbytbarhet eller garanterar den exakta KCL255103EN1-specifikationen.

Figur 2. Listad nominell energi per cell

Cell Listad nominell energi Relativ energi
K103 103Ah Ca. 379 Wh 90,3 %
K114 114Ah Ca. 419,5 Wh 100 %

K114 har cirka 10,7 % mer listad nominell energi per cell. Detta förutsäger inte användbar packenergi eller innebär utbytbarhet.

Om målet är att serva en installerad 103Ah BESS, förblir valet av rätt originalmodell och revision prioritet. Om projektet designas från grunden, båda K103 och K114 kan skärmas mot förpackningsmått, aktuell profil, leveransspårbarhet och dokumentation.

6. Hur man hämtar K103-celler för ett OEM- eller ESS-projekt

Ingenjörer och inköpsteam kan förkorta leverantörskvalificeringen genom att skicka en fokuserad teknisk förfrågan. Inkludera den fullständiga utskrivna cellkoden (till exempel KCL255103EN1), målkvantitet, applikation, förväntad årlig efterfrågan, önskat leveransland, projektschema och om cellerna måste matcha en befintlig modul.

För renoverad eller driftsatt ESS-utrustning, dela tydliga etikett- och flikfoton, modulritningen om tillgänglig och den aktuella paketkonfigurationen. För en ny ESS-design, tillhandahåll serie/parallell arkitektur, målanvändbar energi, topp/kontinuerlig effekt, kylmetod och säkerhetskrav. Detta tillåter en leverantör att screena ett cellalternativ på mer än den nominella Ah-klassificeringen.

Be leverantörer att identifiera celltillstånd (ny kontra andra lagerkategorier), tillverkningsdatum, partinummer, inspektionsresultat och transportdokumentation. Nödvändig överensstämmelsedokumentation bör kontrolleras för den exakta cellen eller det monterade batteriet som är tillämpligt ; en certifieringsikon på en allmän produktbild är inte en ersättning för själva testrapporten eller certifikatet.

Misen Power tillhandahåller produktinformation för K103 103Ah NMC-påsecell och K114 114Ah påscell . Köpare som jämför ytterligare format kan bläddra i NCM pouch-cell kategori eller skicka deras modellnummer och projektkrav för granskning. Tillgänglighet, kvalitet, tillverkarens identitet och dokumentation bör bekräftas som en del av varje offert.

7. Vanliga frågor

Är Kokam K103 lämplig för ett energilagringssystem?

En 103Ah NMC-påscellsklass kan övervägas för BESS-applikationer, men lämpligheten beror på exakt modell, driftuppgift, packarkitektur, termiskt system, BMS och regulatoriska krav. Namnet K103 ensamt är inte tillräckligt för att etablera kompatibilitet.

Är KCL255103EN1 identisk med K103 som visas på Misens hemsida?

Anta inte det. Publicerad information under det bredare K103-namnet kan skilja sig från informationen för KCL255103EN1. Verifiera den tryckta modellen, OEM-specifikationen och fysiska prover innan du gör en kompatibilitetskänslig beställning.

Kan K114 114Ah direkt ersätta en K103 103Ah-cell?

Inte utan ingenjörsgranskning. De angivna måtten skiljer sig markant, och elektriska gränser, flikar, kompressionskrav och BMS-inställningar kan skilja sig åt. K114 behandlas bättre som ett separat alternativ för nya förpackningsdesigner om inte ett kvalificerat ersättningsprogram bekräftar kompatibilitet.

Vilken information ska jag skicka när jag begär en K103 offert?

Vänligen inkludera hela cellens artikelnummer, kvantitet, etikettfoton, ansökan (ny förpackning eller underhåll), leveransdestination, planerat beställningsschema och en lista över nödvändiga tekniska dokument och leveransdokument.

Letar du efter K103 103Ah eller K114 114Ah celler?

Skicka Misen Power din exakta cellmodell, önskad kvantitet, applikation och destination. Vårt team kan granska tillgängliga cellalternativ, produktdokumentation och nästa steg för teknisk bekräftelse.

För etablerade batteriplattformar, bifoga den ursprungliga celletiketten och artikelnumret.

Kontakta Misen Power →;

Tekniska referenser

Misen K103 produktspecifikationer · Misen K114 produktspecifikationer · Offentlig industri exempel på batteribuffrad snabbladdning.

Referenserna beskriver produktlistor och ett applikationskoncept; ingen tredjepartsinstallation i den här artikeln presenteras som en bekräftad Misen-kund eller en beprövad K103-cellinstallation.

WhatsApp

+8617318117063

Snabblänkar

Produkter

Nyhetsbrev

Gå med i vårt nyhetsbrev för de senaste uppdateringarna
Copyright © 2025 Dongguan Misen Power Technology Co., Ltd. Alla rättigheter reserverade. Webbplatskarta Sekretesspolicy