Blogger

Hjem / Blogger / Kokam K103 103Ah posecelle for batterienergilagringssystemer

Kokam K103 103Ah posecelle for batterienergilagringssystemer

Visninger: 0     Forfatter: Nettstedredaktør Publiseringstid: 2026-10-12 Opprinnelse: nettsted

Spørre

Facebook delingsknapp
twitter-delingsknapp
linjedelingsknapp
wechat-delingsknapp
linkedin delingsknapp
pinterest delingsknapp
whatsapp delingsknapp
del denne delingsknappen

Applikasjoner, innkjøpshensyn og hvordan sammenligne K103 med K114 114Ah for BESS- og industribatteriprosjekter.

Kokam K103 103Ah posebattericelle for energilagringssystemer og hurtiglading av elbiler

Batterienergilagringssystemer (BESS) brukes i økende grad for å støtte høyeffektslading av elbiler, kommersiell energistyring og industriell reservekraft. For ingeniører og innkjøpsteam som opprettholder en etablert batteriplattform, Kokam K103 103Ah-posecelle som å velge en celle for et nytt prosjekt. kan det være like viktig å finne en kompatibel

Denne veiledningen utforsker hvor 103Ah NMC-poseceller passer i stasjonære lagringssystemer, de praktiske kontrollene som er involvert i innkjøp av eksakte modellvarianter som KCL255103EN1 , og hvordan man kan evaluere de relaterte K114 114Ah NMC-posecelle for et nytt batteridesign.

103 Ah Ca. 379 Wh 114 Ah
K103 oppført kapasitet K103 oppført energi* K114 oppført kapasitet

*Verdiene i høydepunktene er fra den tilknyttede Misen K103-produktoppføringen. Bekreft produsentens eksakte delenummer og revisjon før du bruker dem for KCL255103EN1-innkjøp eller pakkedesign.

1. Hva er Kokam K103 103Ah Pouch Cell?

Kokam K103 103Ah litium-ion pose battericelle med metallterminaler


'K103' brukes i markedet for å beskrive en storformat, ca. 103Ah litiumion-posecelleklasse assosiert med batteriplattformer av Kokam-typen. Dette formatet er relevant for batterimoduler der høy energi per celle, kontrollerbar temperatur og effektiv emballasje er viktig. De nøyaktige elektriske og mekaniske egenskapene avhenger imidlertid av den komplette modellkoden og produksjonsrevisjonen.

De Misen K103 103Ah NMC posecelle-produktside viser for øyeblikket 103Ah kapasitet, ca. 379Wh nominell energi, en nominell spenning avrundet til 3,7V, en 268 × 265 × 13,3 mm poseomriss og 206A kontinuerlig utladning under sitt publiserte testgrunnlag. Dette er nyttige innledende screeningstall, ikke bevis på at hver K103-merket celle har identiske spesifikasjoner.

For eksempel kan kjøpere støte på identifikatorer som KCL255103EN1 eller andre revisjoner av KCL255103-serien. Selv når cellekapasiteten er lik, må fanegeometri, dimensjoner, nominell spenning, spenningsgrenser, termiske egenskaper og testbetingelser kontrolleres mot den eksakte OEM-dokumentasjonen.

Anskaffelsestips: Når du ber om et tilbud, oppgi et fotografi av celleetiketten og det fullstendige modellnummeret – ikke bare 'K103 103Ah.' Be leverandøren bekrefte at tilbudet, bildene og dataarket refererer til samme modell og produksjonsparti.

2. Hvor kan K103-klasseceller brukes i energilagring?

Storformat NMC-poseceller kan vurderes for en rekke stasjonære batteriapplikasjoner, forutsatt at systemdesignet og cellens validerte driftsgrenser er kompatible. Tre vanlige brukstilfeller er spesielt relevante for kjøpere av høykapasitetsceller.

Batteribufret EV hurtiglading

En konvensjonell høyeffektlader kan kreve betydelig elektrisk infrastruktur. En batteribufret ladestasjon nærmer seg problemet annerledes: et stasjonært batteri lades gradvis når strøm er tilgjengelig, og leverer deretter høyere ytelse for korte ladeøkter. Dette kan hjelpe et nettsted med å håndtere toppnettbehov, selv om den oppnåelige ladehastigheten fortsatt avhenger av tilgjengelig lagret energi, kraftelektronikk, SOC og termiske grenser.

Figur 1. Forenklet konsept: batteribufret EV-lading

Nett / fornybar inngang
Jevn energiforsyning

→

BESS + PCS + EMS
Energilagring og strømstyring

→

DC hurtiglader
Kraftig ladeutgang

Kun konseptillustrasjon. Faktisk kraftflyt og systemytelse avhenger av design og driftsforhold.

Som en bransjereferanse beskriver en kommersielt publisert lagringsbufret ladearkitektur opptil 350 kW ladeeffekt med så lite som 50 kW nettinngang under den spesifiserte konfigurasjonen (offentlig teknisk eksempel ). Dette illustrerer lagringsbufferkonseptet; det fastslår ikke at K103-celler brukes i det utstyret.

Batterienergilagringssystem som støtter DC hurtiglading ved en EV-ladestasjon

Utendørs lagringsassistert EV-ladestasjon 

Modulært batterienergilagringssystem med flere hurtigladedispensere for elbiler

Industrielle BESS batteristativer 


Kommersiell og industriell BESS

Kommersiell energilagring kan hjelpe anlegg med å flytte energibruken til mer gunstige perioder, redusere nettbehovstopper, integrere på stedet solgenerering og opprettholde utvalgte belastninger under strømbrudd. For disse prosjektene er energi på cellenivå bare én inngang. Integratorer evaluerer også brukbar utladningsdybde, kalenderaldring, syklusprofil, kapslingsbeskyttelse, brannsikkerhetsstrategi og levetid.

Energilagringsstativer for industrielle batterier installert i et kommersielt BESS-anlegg

Flåtedepoter, industriutstyr og backupsystemer

Kjøretøydepoter og industrianlegg kan kreve batterisystemer som er i stand til å absorbere lavenergi og levere strøm under forutsigbare driftsvinduer. Store poseceller kan støtte kompakte moduloppsett, men ingeniørteam må designe korrekt kompresjon, kjøling, celleovervåking, isolasjon og elektrisk beskyttelse.

3. Hva betyr mest i et K103-basert BESS-design?

Batteridesign er en prosess på systemnivå. Selv en attraktiv cellespesifikasjon bør ikke brukes i seg selv for å love hurtiglading, sykluslevetid eller feltpålitelighet. Vurder som minimum følgende:

  • Energi og spenning
    Bekreft nominell/nominell spenning, tillatt driftsområde og brukbar energi ved det tiltenkte SOC-vinduet.

  • Strømkapasitet
    Gjennomgå kontinuerlige og pulserende strømklassifiseringer ved relevant temperatur, SOC og kjøletilstand.

  • Termisk design
    Sjekk kjøletilnærming, sensorplassering, temperaturgradienter og pakkereduksjon.

  • Mekanisk design
    Verifiser tykkelse, tappoppsett, kompresjonskrav, kapslingsklaring og modulfester.

  • BMS og sikkerhet
    Valider beskyttelsesinnstillinger, balanseringsstrategi, smelting, isolasjon, termisk forplantning og sertifiseringer.

  • Tjenestekrav
    Be om sporbarhet, batchkonsistens, inspeksjonsregistreringer, lagringshistorikk og akseptkriterier.

For stasjonær lagring betyr høy utladningsgrad ikke automatisk at en celle er det mest økonomiske valget. Det bedre valget avhenger av strøm-til-energi-forhold, syklusdrift, termisk miljø, installeringskostnad, forventet vedlikehold og systemets levetid.

4. Bytte ut K103-celler i en eksisterende ESS: Hvorfor eksakt matching betyr noe

Et eksisterende energilagringssystem kan ha en moden mekanisk layout, BMS-kalibrering, inverterintegrasjon og sikkerhetsvalidering basert på en bestemt celle. I så fall er anskaffelsesoppgaven ofte å finne en virkelig kompatibel del i stedet for bare å øke kapasiteten.

Før operatøren vurderer erstatningsceller, bør operatøren dokumentere OEM-modellsuffikset, cellekjemi, modulserie/parallell konfigurasjon, faneplasseringer, dimensjoner, maksimums-/minimumsspenningsgrenser, testmetode for DC-motstand og BMS-driftsstrategien. Et erstatningsprogram må også ta for seg alder og helsetilstand til de gjenværende cellene.

Blanding av nye og gamle celler eller ulike modellrevisjoner i én seriestreng kan skape ubalanse og ujevn stress. Å legge til nominell kapasitet til én posisjon forbedrer ikke automatisk et batteristativ; det kan i stedet komplisere SOC-estimering og beskyttelsesatferd. Noen systemer krever utskifting på modul- eller strengnivå etter teknisk vurdering.

Viktig kompatibilitetsmerknad: KCL255103EN1 bør siteres og evalueres som en eksakt modellforespørsel inntil dokumentasjonen viser noe annet. Tilsvarende nominell kapasitet, ytre utseende eller navnet 'K103' er ikke tilstrekkelig for å godkjenne en drop-in-erstatning. Kvalifisert personell bør vurdere enhver ettermontering av BESS.

5. K103 vs. K114: Hvilken posecelle bør du evaluere?

For en ny energilagrings- eller industribatterimodul, K114 114Ah er et annet NMC-posecellealternativ i stort format. Den tilbyr høyere nominell kapasitet enn 103Ah-klassen, men dens disposisjon og validerte ladnings-/utladningsgrenser må vurderes uavhengig.

Parameter K103 (Misen-oppføring) K114 (Misen-oppføring)
Nominell kapasitet 103 Ah 114 Ah
Nominell spenning 3,7 V (avrundet) 3,68 V
Oppført nominell energi Ca. 379 Wh Ca. 419,5 Wh
Celleformat / kjemi NMC veske NMC veske
Dimensjoner 268 × 265 × 13,3 mm 357 × 177 × 15,6 mm
Oppført vekt Ca. 1,81 kg Ca. 1,90 kg
Listet kontinuerlig utslipp 206 A (2C) 228 A (2C)
Listet kort pulsutladning 309 A (3C), ≤10 s under angitte SOC-forhold 342 A (3C), 10 s under oppgitte SOC/temperatur/BOL-forhold
Beste evalueringsutgangspunkt Eksisterende 103Ah-plattform og verifisert eksakt modellkilde Ny moduldesign som krever høyere kapasitet per celle

Tallene gjengir de tilknyttede Misen-produktlistene kun for foreløpig sammenligning. Betingelsene og støttende produsentens dokumenter er forskjellige; verdier må bekreftes før designfrigivelse. Denne tabellen etablerer ikke teknisk utskiftbarhet eller garanterer den nøyaktige KCL255103EN1-spesifikasjonen.

Figur 2. Oppført nominell energi per celle

Celle Oppført nominell energi Relativ energi
K103 103Ah Ca. 379 Wh 90,3 %
K114 114Ah Ca. 419,5 Wh 100 %

K114 har omtrent 10,7 % mer oppført nominell energi per celle. Dette forutsier ikke brukbar pakkeenergi eller innebærer utskiftbarhet.

Hvis målet er å betjene en installert 103Ah BESS, vil valg av riktig originalmodell og revisjon fortsatt være prioritet. Hvis prosjektet blir designet fra grunnen av, begge deler K103 og K114 kan skjermes mot pakningsdimensjoner, gjeldende profil, forsyningssporbarhet og dokumentasjon.

6. Hvordan hente K103-celler for et OEM- eller ESS-prosjekt

Ingeniører og innkjøpsteam kan forkorte leverandørkvalifiseringen ved å sende en fokusert teknisk forespørsel. Ta med hele den trykte cellekoden (for eksempel KCL255103EN1), målmengde, søknad, forventet årlig etterspørsel, nødvendig leveringsland, prosjektplan og om cellene må samsvare med en eksisterende modul.

For oppusset eller drift av ESS-utstyr, del tydelige etikett- og fanebilder, modultegningen hvis tilgjengelig, og gjeldende pakkekonfigurasjon. For en ny ESS-design, oppgi serie/parallell arkitektur, målbrukbar energi, topp/kontinuerlig kraft, kjølemetode og sikkerhetskrav. Dette lar en leverandør screene et cellealternativ på mer enn den nominelle Ah-vurderingen.

Be leverandørene identifisere celletilstand (nye kontra andre lagerkategorier), produksjonsdatoer, partinummer, inspeksjonsresultater og transportdokumentasjon. Nødvendig samsvarsdokumentasjon bør sjekkes for den nøyaktige cellen eller det sammensatte batteriet som er aktuelt ; et sertifiseringsikon på et generelt produktbilde er ikke en erstatning for den faktiske testrapporten eller sertifikatet.

Misen Power gir produktinformasjon for K103 103Ah NMC-posecelle og K114 114Ah posecelle . Kjøpere som sammenligner flere formater kan bla gjennom NCM-posecellekategori eller send modellnummer og prosjektkrav for gjennomgang. Tilgjengelighet, karakter, produsentidentitet og dokumentasjon skal bekreftes som en del av hvert tilbud.

7. Ofte stilte spørsmål

Er Kokam K103 egnet for et energilagringssystem?

En 103Ah NMC-posecelleklasse kan vurderes for BESS-applikasjoner, men egnethet avhenger av nøyaktig modell, driftsplikt, pakkearkitektur, termisk system, BMS og regulatoriske krav. Navnet K103 alene er ikke nok til å etablere kompatibilitet.

Er KCL255103EN1 identisk med K103 som vises på Misens nettside?

Ikke anta det. Publisert informasjon under det bredere K103-navnet kan avvike fra informasjon gitt for KCL255103EN1. Bekreft den trykte modellen, OEM-spesifikasjonen og fysiske prøver før du legger inn en kompatibilitetssensitiv bestilling.

Kan K114 114Ah erstatte en K103 103Ah-celle direkte?

Ikke uten ingeniørgjennomgang. De oppførte dimensjonene varierer betydelig, og elektriske grenser, faner, kompresjonskrav og BMS-innstillinger kan variere. K114 er bedre behandlet som et eget alternativ for nye pakkedesign med mindre et kvalifisert erstatningsprogram bekrefter kompatibilitet.

Hvilken informasjon skal jeg sende når jeg ber om et K103-tilbud?

Vennligst inkluder det fullstendige cellens delenummer, mengde, etikettbilder, søknad (ny pakke eller vedlikehold), leveringsdestinasjon, planlagt bestillingsplan og en liste over nødvendige tekniske dokumenter og forsendelsesdokumenter.

Ser du etter K103 103Ah eller K114 114Ah celler?

Send Misen Power din eksakte cellemodell, nødvendig mengde, applikasjon og destinasjon. Teamet vårt kan gjennomgå tilgjengelige cellealternativer, produktdokumentasjon og neste trinn for teknisk bekreftelse.

For etablerte batteriplattformer, vennligst fest den originale celleetiketten og delenummeret.

Kontakt Misen Power →;

Tekniske referanser

Misen K103 produktspesifikasjoner · Misen K114 produktspesifikasjoner · Offentlig industri eksempel på batteribufret hurtiglading.

Referansene beskriver produktoppføringer og et applikasjonskonsept; ingen tredjepartsinstallasjon i denne artikkelen presenteres som en bekreftet Misen-kunde eller en påvist K103-celle-distribusjon.

WhatsApp

+8617318117063

Hurtigkoblinger

Produkter

Nyhetsbrev

Bli med i vårt nyhetsbrev for siste oppdateringer
Copyright © 2025 Dongguan Misen Power Technology Co., Ltd. Alle rettigheter reservert. Nettstedkart Personvernerklæring