Vizualizări: 0 Autor: Editor site Ora publicării: 2026-10-12 Origine: Site

Sistemele de stocare a energiei bateriei (BESS) sunt din ce în ce mai utilizate pentru a sprijini încărcarea EV de mare putere, gestionarea energiei comerciale și puterea de rezervă industrială. Pentru inginerii și echipele de achiziții care mențin o platformă de baterii stabilită, găsirea unei celule de husă Kokam K103 103Ah compatibile poate fi la fel de importantă ca și selectarea unei celule pentru un nou proiect.
Acest ghid explorează unde se potrivesc celulele pungă NMC de 103Ah în sistemele de stocare staționare, verificările practice implicate în găsirea unor variante exacte de model, cum ar fi KCL255103EN1 și cum se evaluează Celulă husă K114 114Ah NMC pentru un nou design de baterie.
| 103 Ah | Aproximativ. 379 Wh | 114 Ah |
| Capacitate listată K103 | Energie listată K103* | Capacitate listată K114 |
*Valorile din cele mai importante sunt din lista de produse Misen K103 conectată. Confirmați numărul exact al piesei producătorului și revizuirea înainte de a le utiliza pentru achiziția KCL255103EN1 sau proiectarea pachetului.

„K103” este folosit pe piață pentru a descrie o clasă de celule cu pungă litiu-ion de format mare, de aproximativ 103 Ah, asociată cu platformele de baterii de tip Kokam. Acest format este relevant pentru modulele de baterii în care energia mare per celulă, temperatura controlabilă și ambalarea eficientă sunt importante. Cu toate acestea, caracteristicile electrice și mecanice exacte depind de codul complet al modelului și de revizuirea producției.
The Pagina produsului Misen K103 103Ah NMC cu celulă în pungă listează în prezent o capacitate de 103Ah, o energie nominală de aproximativ 379Wh, o tensiune nominală rotunjită la 3,7V, un contur al pungii de 268 × 265 × 13,3 mm și o descărcare continuă de 206A conform bazei de testare publicate. Acestea sunt cifre utile de screening inițial, nu o dovadă că fiecare celulă marcată cu K103 are specificații identice.
De exemplu, cumpărătorii pot întâlni identificatori precum KCL255103EN1 sau alte revizuiri ale seriei KCL255103. Chiar și atunci când capacitatea celulei este similară, geometria filetului, dimensiunile, tensiunea nominală, limitele de tensiune, caracteristicile termice și condițiile de testare trebuie verificate în raport cu documentația OEM exactă.
Sfat pentru achiziții: atunci când solicitați o ofertă, furnizați o fotografie a etichetei celulei și a numărului complet tipărit al modelului, nu numai „K103 103Ah”. Solicitați furnizorului să confirme că oferta, fotografiile și fișa de date se referă la același model și lot de producție.
Celulele de tip pungă NMC de format mare pot fi luate în considerare pentru o gamă largă de aplicații de baterie staționară, cu condiția ca designul sistemului și limitele de funcționare validate ale celulei să fie compatibile. Trei cazuri comune de utilizare sunt deosebit de relevante pentru cumpărătorii de celule de mare capacitate.
Un încărcător convențional de mare putere poate necesita o infrastructură electrică substanțială. O stație de încărcare cu acumulator tampon abordează problema diferit: o baterie staționară se încarcă treptat atunci când este disponibilă puterea, apoi oferă o putere mai mare pentru sesiuni scurte de încărcare. Acest lucru poate ajuta un site să gestioneze cererea de vârf a rețelei, deși rata de încărcare realizabilă depinde încă de energia stocată disponibilă, electronica de putere, SOC și limitele termice.
Figura 1. Concept simplificat: încărcare EV cu acumulator tampon
| Rețea / Intrare regenerabilă Alimentare constantă cu energie |
|
BESS + PCS + EMS Stocarea energiei și gestionarea energiei |
|
Încărcător rapid DC Ieșire de încărcare de mare putere |
Numai ilustrația conceptului. Fluxul real de putere și performanța sistemului depind de condițiile de proiectare și de funcționare.
Ca referință în industrie, o arhitectură de încărcare cu stocare tampon publicată comercial descrie o putere de încărcare de până la 350 kW , cu de până la 50 kW o intrare în rețea în configurația specificată (exemplu tehnic public ). Aceasta ilustrează conceptul de stocare-tampon; nu stabilește că celulele K103 sunt utilizate în acel echipament.

Stație de încărcare EV asistată de depozitare în aer liber

Rafturi industriale BESS pentru baterii
Stocarea comercială a energiei poate ajuta instalațiile să schimbe utilizarea energiei către perioade mai favorabile, să reducă vârfurile de cerere în rețea, să integreze generarea solară la fața locului și să mențină sarcinile selectate în timpul întreruperilor. Pentru aceste proiecte, energia la nivel de celule este doar o intrare. Integratorii evaluează, de asemenea, adâncimea de descărcare utilizabilă, îmbătrânirea calendarului, profilul ciclului, protecția carcasei, strategia de siguranță la incendiu și durata de viață.

Depozitele de vehicule și site-urile industriale pot necesita sisteme de baterii capabile să absoarbă energie în afara vârfului și să furnizeze energie în timpul ferestrelor de funcționare previzibile. Celulele cu pungă mari pot suporta configurații compacte ale modulelor, dar echipele de ingineri trebuie să proiecteze corect compresia, răcirea, monitorizarea celulelor, izolarea și protecția electrică.
Proiectarea bateriei este un proces la nivel de sistem. Nici măcar o specificație atractivă a celulei nu ar trebui folosită de la sine pentru a promite o încărcare rapidă, durata de viață sau fiabilitatea pe teren. Cel puțin, evaluați următoarele:
Energie și tensiune
Confirmați tensiunea nominală/nominală, domeniul de funcționare permis și energia utilizabilă la fereastra SOC prevăzută.
Capacitate de putere
Examinați evaluările curentului continuu și de impuls la temperatura, SOC și starea de răcire relevante.
Design termic
Verificați abordarea răcirii, amplasarea senzorului, gradienții de temperatură și deratingul pachetului.
Proiectare mecanică
Verificați grosimea, dispunerea filetului, cerințele de compresie, spațiul liber al carcasei și dispozitivele de fixare ale modulelor.
BMS și siguranță
Validați setările de protecție, strategia de echilibrare, fuziunea, izolarea, propagarea termică și certificările.
Cerințe de serviciu
Cereți trasabilitatea, consistența lotului, înregistrările de inspecție, istoricul depozitării și criteriile de acceptare.
Pentru depozitarea staționară, un grad ridicat de descărcare nu înseamnă automat că o celulă este cea mai economică alegere. Selecția mai bună depinde de raportul putere-energie, ciclul de funcționare, mediul termic, costul instalat, întreținerea așteptată și durata de viață a sistemului.
Un sistem existent de stocare a energiei poate avea un aspect mecanic matur, calibrare BMS, integrare a invertorului și validare de siguranță bazată pe o anumită celulă. În acest caz, sarcina de achiziție este adesea găsirea unei piese cu adevărat compatibile, mai degrabă decât creșterea capacității.
Înainte de a lua în considerare celulele de înlocuire, operatorul trebuie să documenteze sufixul modelului OEM, chimia celulei, configurația serie/paralelă a modulelor, locațiile filelor, dimensiunile, limitele maxime/minime de tensiune, metoda de testare a rezistenței DC și strategia de operare BMS. Un program de înlocuire trebuie să abordeze și vârsta și starea de sănătate a celulelor rămase.
Amestecarea celulelor noi și îmbătrânite sau a diferitelor revizuiri de model într-un șir de serie poate crea dezechilibru și stres inegal. Adăugarea capacității nominale într-o singură poziție nu îmbunătățește automat un suport pentru baterii; în schimb, poate complica estimarea SOC și comportamentul de protecție. Unele sisteme necesită înlocuire la nivel de modul sau șir după evaluarea inginerească.
Notă importantă de compatibilitate: KCL255103EN1 ar trebui citat și evaluat ca o cerere exactă de model până când documentația demonstrează contrariul. Capacitate nominală similară, aspect exterior sau denumirea „K103” nu sunt suficiente pentru a aproba o înlocuire directă. Personalul calificat ar trebui să evalueze orice modernizare BESS.
Pentru un nou modul de stocare a energiei sau baterie industrială, K114 114Ah este o altă opțiune NMC cu celulă în pungă de format mare. Oferă o capacitate nominală mai mare decât clasa 103Ah, dar conturul și limitele de încărcare/descărcare validate trebuie luate în considerare independent.
| Parametru | K103 (listare Misen) | K114 (listare Misen) |
|---|---|---|
| Capacitate nominală | 103 Ah | 114 Ah |
| Tensiune nominală | 3,7 V (rotunjit) | 3,68 V |
| Energia nominală listată | Aproximativ. 379 Wh | Aproximativ. 419,5 Wh |
| Format de celule / chimie | husă NMC | husă NMC |
| Dimensiuni | 268 × 265 × 13,3 mm | 357 × 177 × 15,6 mm |
| Greutate listată | Aproximativ. 1,81 kg | Aproximativ. 1,90 kg |
| Descărcare continuă listată | 206 A (2C) | 228 A (2C) |
| Descărcare de puls scurt listată | 309 A (3C), ≤10 s în condițiile SOC menționate | 342 A (3C), 10 s în condiții SOC/temperatura/BOL stabilite |
| Cel mai bun punct de plecare al evaluării | Platformă existentă de 103 Ah și aprovizionare cu modelul exact verificat | Design nou de modul care necesită o capacitate mai mare per celulă |
Cifrele reproduc listele de produse Misen legate doar pentru comparație preliminară. Condițiile și documentele justificative ale producătorului diferă; valorile trebuie confirmate înainte de lansarea proiectului. Acest tabel nu stabilește interschimbabilitatea tehnică și nu garantează specificația exactă KCL255103EN1.
Figura 2. Energia nominală listată per celulă
| Celulă | Energia nominală listată | Energie relativă |
|---|---|---|
| K103 103Ah | Aproximativ. 379 Wh | 90,3% |
| K114 114Ah | Aproximativ. 419,5 Wh | 100% |
K114 are aproximativ 10,7% mai multă energie nominală listată per celulă. Acest lucru nu prezice energia utilizabilă a pachetului și nu implică interschimbabilitatea.
Dacă scopul este de a întreține un BESS de 103Ah instalat, selectarea modelului original și revizuirea corecte rămân prioritare. Dacă proiectul este conceput de la zero, ambele K103 și K114 poate fi verificat în funcție de dimensiunile pachetului, profilul curent, trasabilitatea aprovizionării și documentația.
Inginerii și echipele de achiziții pot scurta calificarea furnizorilor prin trimiterea unei cereri tehnice concentrate. Includeți codul complet tipărit al celulei (de exemplu, KCL255103EN1), cantitatea țintă, aplicația, cererea anuală estimată, țara de livrare necesară, programul proiectului și dacă celulele trebuie să se potrivească cu un modul existent.
Pentru echipamentele ESS recondiționate sau care operează, partajați fotografii clare cu etichete și file, desenul modulului, dacă este disponibil, și configurația actuală a pachetului. Pentru un nou design ESS, furnizați arhitectura în serie/paralelă, țintiți energia utilizabilă, puterea de vârf/continuă, metoda de răcire și cerințele de siguranță. Acest lucru permite unui furnizor să verifice o opțiune de celulă cu o valoare mai mare decât valoarea nominală Ah.
Solicitați furnizorilor să identifice starea celulei (nouă față de alte categorii de stoc), datele de fabricație, numerele de lot, rezultatele inspecției și documentația de transport. Documentația de conformitate necesară trebuie verificată pentru celula exactă sau bateria asamblată, după caz ; o pictogramă de certificare pe o imagine generală a produsului nu înlocuiește raportul sau certificatul real de testare.
Misen Power oferă informații despre produse pentru Celula de pungă K103 103Ah NMC și Celulă pungă K114 114Ah . Cumpărătorii care compară formate suplimentare pot căuta categoria NCM pentru celule de pungă sau trimiteți numărul de model și cerințele proiectului pentru revizuire. Disponibilitatea, clasa, identitatea producătorului și documentația trebuie confirmate ca parte a fiecărei oferte.
Pentru aplicațiile BESS poate fi luată în considerare o clasă de celule NMC de 103 Ah, dar adecvarea depinde de modelul exact, sarcina de funcționare, arhitectura pachetului, sistemul termic, BMS și cerințele de reglementare. Numele K103 singur nu este suficient pentru a stabili compatibilitatea.
Nu presupuneți așa. Informațiile publicate sub denumirea mai largă K103 pot diferi de informațiile furnizate pentru KCL255103EN1. Verificați modelul tipărit, specificațiile OEM și mostrele fizice înainte de a plasa o comandă sensibilă la compatibilitate.
Nu fără revizuire de inginerie. Dimensiunile enumerate diferă semnificativ, iar limitele electrice, filetele, cerințele de compresie și setările BMS pot diferi. K114 este mai bine tratat ca o opțiune separată pentru noile modele de pachete, cu excepția cazului în care un program de înlocuire calificat confirmă compatibilitatea.
Vă rugăm să includeți numărul complet al celulei, cantitatea, fotografiile etichetei, aplicația (pachet nou sau întreținere), destinația de livrare, programul de comandă planificat și o listă a documentelor tehnice și de expediere necesare.
Trimiteți Misen Power modelul dvs. exact de celulă, cantitatea necesară, aplicația și destinația. Echipa noastră poate examina opțiunile de celule disponibile, documentația produsului și pașii următori pentru confirmare tehnică.
Pentru platformele de baterii consacrate, vă rugăm să atașați eticheta originală a celulei și numărul piesei.
Specificațiile produsului Misen K103 · Specificațiile produsului Misen K114 · Exemplu în industria publică de încărcare rapidă cu tampon de baterie.
Referințele descriu liste de produse și un concept de aplicație; nicio instalare terță parte în acest articol nu este prezentată ca un client Misen confirmat sau o implementare dovedită a celulei K103.