Blogi

Dom / Blogi / Ogniwo etui Kokam K103 103Ah do akumulatorowych systemów magazynowania energii

Ogniwo etui Kokam K103 103Ah do akumulatorowych systemów magazynowania energii

Wyświetlenia: 0     Autor: Edytor witryny Czas publikacji: 2026-10-12 Pochodzenie: Strona

Pytać się

przycisk udostępniania na Facebooku
przycisk udostępniania na Twitterze
przycisk udostępniania linii
przycisk udostępniania wechata
przycisk udostępniania na LinkedIn
przycisk udostępniania na Pintereście
przycisk udostępniania WhatsApp
udostępnij ten przycisk udostępniania

Zastosowania, kwestie związane z pozyskiwaniem i porównanie K103 z K114 114Ah w przypadku projektów BESS i akumulatorów przemysłowych.

Ogniwo etui Kokam K103 103Ah do systemów magazynowania energii i szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych

Systemy magazynowania energii akumulatorów (BESS) są coraz częściej wykorzystywane do ładowania pojazdów elektrycznych o dużej mocy, komercyjnego zarządzania energią i przemysłowego zasilania rezerwowego. Dla inżynierów i zespołów zakupowych utrzymujących ustaloną platformę akumulatorów znalezienie kompatybilnego ogniwa etui Kokam K103 103Ah może być równie ważne, jak wybór ogniwa do nowego projektu.

W tym przewodniku omówiono miejsce montażu ogniw woreczkowych 103 Ah NMC w stacjonarnych systemach przechowywania, praktyczne kontrole związane z pozyskiwaniem dokładnych wariantów modeli, takich jak KCL255103EN1 , oraz sposoby oceny powiązanych Ogniwo kieszeniowe K114 114Ah NMC do nowej konstrukcji akumulatora.

103 Ach Około. 379 Wh 114 Ach
Pojemność podana w K103 Energia z wykazu K103* Pojemność podana w K114

*Wartości w najważniejszych informacjach pochodzą z powiązanej listy produktów Misen K103. Potwierdź dokładny numer części producenta i wersję przed użyciem ich do zamówienia KCL255103EN1 lub projektu opakowania.

1. Co to jest ogniwo etui Kokam K103 103Ah?

Akumulator litowo-jonowy Kokam K103 103Ah z metalowymi zaciskami


„K103” jest używane na rynku do opisania wielkoformatowej klasy ogniw litowo-jonowych o pojemności około 103 Ah, kojarzonej z platformami akumulatorów typu Kokam. Ten format ma zastosowanie w przypadku modułów akumulatorowych, w których ważna jest wysoka energia na ogniwo, kontrolowana temperatura i wydajne opakowanie. Dokładne właściwości elektryczne i mechaniczne zależą jednak od pełnego kodu modelu i wersji produkcyjnej.

The Na stronie produktów z akumulatorami kieszonkowymi Misen K103 103Ah NMC znajduje się obecnie informacja o pojemności 103Ah, energii nominalnej około 379Wh, napięciu nominalnym w zaokrągleniu do 3,7V, zarysie etui o wymiarach 268 × 265 × 13,3 mm i ciągłym wyładowaniu 206A zgodnie z opublikowanymi testami. Są to przydatne wstępne dane przesiewowe, a nie dowód na to, że każde ogniwo oznaczone K103 ma identyczne specyfikacje.

Na przykład kupujący mogą napotkać identyfikatory takie jak KCL255103EN1 lub inne wersje serii KCL255103. Nawet jeśli pojemność ogniw jest podobna, geometrię wypustki, wymiary, napięcie nominalne, ograniczenia napięcia, właściwości termiczne i warunki testowe należy sprawdzić z dokładną dokumentacją OEM.

Wskazówka dotycząca zakupów: prosząc o wycenę, załącz zdjęcie etykiety ogniwa i pełny wydrukowany numer modelu, a nie tylko „K103 103Ah”. Poproś dostawcę o potwierdzenie, że oferta cenowa, zdjęcia i arkusz danych odnoszą się do tego samego modelu i partii produkcyjnej.

2. Gdzie można wykorzystać ogniwa klasy K103 do magazynowania energii?

Wielkoformatowe ogniwa kieszeniowe NMC można rozważyć w szeregu zastosowań baterii stacjonarnych, pod warunkiem, że konstrukcja systemu i zatwierdzone limity operacyjne ogniwa są zgodne. Trzy typowe przypadki użycia są szczególnie istotne dla nabywców ogniw o dużej pojemności.

Szybkie ładowanie pojazdów elektrycznych z buforem akumulatorowym

Konwencjonalna ładowarka dużej mocy może wymagać znacznej infrastruktury elektrycznej. Stacja ładowania z akumulatorem buforowym podchodzi do problemu inaczej: akumulator stacjonarny ładuje się stopniowo, gdy dostępna jest moc, a następnie zapewnia wyższą moc wyjściową podczas krótkich sesji ładowania. Może to pomóc obiektowi w zarządzaniu szczytowym zapotrzebowaniem sieci, chociaż osiągalna szybkość ładowania nadal zależy od dostępnej zmagazynowanej energii, energoelektroniki, SOC i limitów termicznych.

Rysunek 1. Uproszczona koncepcja: ładowanie pojazdów elektrycznych buforowanych akumulatorowo

Sieć / źródła odnawialne
Stałe dostawy energii

→

BESS + PCS + EMS
Magazynowanie energii i zarządzanie energią

→

Szybka ładowarka DC
Wyjście ładowania o dużej mocy

Tylko ilustracja koncepcyjna. Rzeczywisty przepływ mocy i wydajność systemu zależą od projektu i warunków pracy.

Jako odniesienie branżowe, opublikowana na rynku architektura ładowania buforowanego pamięcią opisuje do 350 kW moc wyjściową ładowarki przy zaledwie 50 kW mocy wejściowej z sieci w określonej konfiguracji (publiczny przykład techniczny ). To ilustruje koncepcję buforowania pamięci; nie wykazało, że w tym sprzęcie zastosowano ogniwa K103.

System magazynowania energii akumulatora obsługujący szybkie ładowanie DC na stacji ładowania pojazdów elektrycznych

Stacja ładowania pojazdów elektrycznych wspomagana przechowywaniem na zewnątrz 

Modułowy system magazynowania energii akumulatorowej z wieloma dystrybutorami szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych

Przemysłowe stojaki akumulatorowe BESS 


Komercyjne i przemysłowe BESS

Komercyjne magazynowanie energii może pomóc obiektom przenieść zużycie energii na korzystniejsze okresy, zmniejszyć szczytowe zapotrzebowanie sieci, zintegrować lokalną produkcję energii słonecznej i utrzymać wybrane obciążenia podczas przerw w dostawie. W przypadku tych projektów energia na poziomie komórkowym stanowi tylko jedno wejście. Integratorzy oceniają także użyteczną głębokość rozładowania, starzenie kalendarzowe, profil cykli, ochronę obudowy, strategię bezpieczeństwa przeciwpożarowego i żywotność.

Przemysłowe stojaki do magazynowania energii akumulatorowej zainstalowane w komercyjnym obiekcie BESS

Magazyny flotowe, urządzenia przemysłowe i systemy zapasowe

Składy pojazdów i obiekty przemysłowe mogą wymagać systemów akumulatorów zdolnych do pochłaniania energii poza szczytem i dostarczania energii w przewidywalnych oknach operacyjnych. Duże ogniwa woreczkowe mogą obsługiwać kompaktowe układy modułów, ale zespoły inżynieryjne muszą zaprojektować odpowiednią kompresję, chłodzenie, monitorowanie ogniw, izolację i zabezpieczenie elektryczne.

3. Co jest najważniejsze w projekcie BESS opartym na K103?

Projektowanie baterii to proces na poziomie systemu. Nawet atrakcyjna specyfikacja ogniwa nie powinna być stosowana sama w sobie w celu zapewnienia szybkiego ładowania, trwałości cyklu lub niezawodności w terenie. Oceń co najmniej następujące elementy:

  • Energia i napięcie
    Potwierdź napięcie nominalne/znamionowe, dopuszczalny zakres pracy i energię użyteczną w zamierzonym oknie SOC.

  • Możliwości zasilania
    Sprawdź wartości znamionowe prądu ciągłego i impulsowego przy odpowiedniej temperaturze, SOC i warunkach chłodzenia.

  • Projekt termiczny
    Sprawdź podejście do chłodzenia, umiejscowienie czujnika, gradienty temperatury i obniżenie parametrów znamionowych pakietu.

  • Projekt mechaniczny
    Sprawdź grubość, układ zakładek, wymagania dotyczące ściskania, prześwit w obudowie i mocowania modułów.

  • BMS i bezpieczeństwo
    Sprawdź ustawienia zabezpieczeń, strategię równoważenia, utrwalanie, izolację, propagację ciepła i certyfikaty.

  • Wymagania serwisowe
    Żądaj identyfikowalności, spójności partii, zapisów kontroli, historii przechowywania i kryteriów akceptacji.

W przypadku magazynowania stacjonarnego wysoka wydajność rozładowania nie oznacza automatycznie, że ogniwo jest najbardziej ekonomicznym wyborem. Lepszy wybór zależy od stosunku mocy do energii, obciążenia cyklicznego, środowiska termicznego, kosztu instalacji, oczekiwanej konserwacji i żywotności systemu.

4. Wymiana ogniw K103 w istniejącym ESS: dlaczego dokładne dopasowanie ma znaczenie

Istniejący system magazynowania energii może mieć dojrzały układ mechaniczny, kalibrację BMS, integrację z falownikiem i walidację bezpieczeństwa w oparciu o konkretne ogniwo. W takim przypadku zadaniem zamówienia często jest znalezienie naprawdę kompatybilnej części , a nie tylko zwiększenie wydajności.

Przed rozważeniem wymiany ogniw operator powinien udokumentować przyrostek modelu OEM, skład chemiczny ogniw, serię modułów/konfigurację równoległą, rozmieszczenie zakładek, wymiary, maksymalne/minimalne limity napięcia, metodę testowania rezystancji DC i strategię operacyjną BMS. Program wymiany musi również uwzględniać wiek i stan zdrowia pozostałych komórek.

Mieszanie nowych i starych ogniw lub różnych wersji modelu w jednej serii może spowodować brak równowagi i nierówne naprężenia. Dodanie pojemności nominalnej do jednej pozycji nie poprawia automatycznie stojaka na baterie; zamiast tego może skomplikować oszacowanie SOC i zachowanie ochronne. Niektóre systemy wymagają wymiany na poziomie modułu lub łańcucha po ocenie technicznej.

Ważna uwaga dotycząca kompatybilności: KCL255103EN1 należy cytować i oceniać jako żądanie dokładnego modelu, dopóki dokumentacja nie wykaże inaczej. Podobna pojemność nominalna, wygląd zewnętrzny czy nazwa „K103” nie są wystarczające, aby zatwierdzić wymianę typu drop-in. Wykwalifikowany personel powinien ocenić każdą modernizację BESS.

5. K103 vs. K114: Które ogniwo woreczka należy ocenić?

W przypadku nowego modułu magazynowania energii lub akumulatora przemysłowego, K114 114Ah to kolejna wielkoformatowa opcja ogniw etui NMC. Oferuje wyższą pojemność nominalną niż klasa 103Ah, ale jej zarys i zatwierdzone limity ładowania/rozładowania należy rozpatrywać niezależnie.

Parametr K103 (lista Misen) K114 (lista Misen)
Pojemność nominalna 103 Ach 114 Ach
Napięcie nominalne 3,7 V (w zaokrągleniu) 3,68 V
Podana energia nominalna Około. 379 Wh Około. 419,5 Wh
Format komórki / chemia Torba NMC Torba NMC
Wymiary 268 × 265 × 13,3 mm 357 × 177 × 15,6 mm
Podana waga Około. 1,81 kg Około. 1,90 kg
Wymienione ciągłe rozładowanie 206A (2C) 228A (2C)
Wymienione wyładowanie krótkim impulsem 309 A (3C), ≤10 s w określonych warunkach SOC 342 A (3C), 10 s w podanych warunkach SOC/temperatura/BOL
Najlepszy punkt wyjścia do oceny Istniejąca platforma 103 Ah i sprawdzone źródło pochodzenia konkretnego modelu Nowa konstrukcja modułu wymagająca większej pojemności na ogniwo

Rysunki przedstawiają powiązane wykazy produktów Misen wyłącznie w celu wstępnego porównania. Warunki i dokumenty uzupełniające producenta są różne; wartości muszą zostać potwierdzone przed wydaniem projektu. Niniejsza tabela nie ustanawia technicznej zamienności ani nie gwarantuje dokładnej specyfikacji KCL255103EN1.

Rysunek 2. Podana energia nominalna na ogniwo

Ogniwo Podana energia nominalna Energia względna
K103 103Ah Około. 379 Wh 90,3%
K114 114Ah Około. 419,5 Wh 100%

K114 ma około 10,7% więcej nominalnej energii na ogniwo. Nie przewiduje to użytecznej energii pakietu ani nie sugeruje wymienności.

Jeśli celem jest serwisowanie zainstalowanego akumulatora BESS o pojemności 103 Ah, odpowiedniego oryginalnego modelu i wersji . priorytetem pozostaje wybór Jeśli projekt jest projektowany od podstaw, jedno i drugie K103 i K114 można sprawdzić pod kątem wymiarów opakowania, aktualnego profilu, identyfikowalności dostaw i dokumentacji.

6. Jak pozyskać ogniwa K103 do projektu OEM lub ESS

Inżynierowie i zespoły zakupowe mogą skrócić kwalifikację dostawcy, wysyłając ukierunkowane zapytanie techniczne. Uwzględnij pełny wydrukowany kod ogniwa (na przykład KCL255103EN1), docelową ilość, zastosowanie, oczekiwane roczne zapotrzebowanie, wymagany kraj dostawy, harmonogram projektu oraz informację, czy komórki muszą pasować do istniejącego modułu.

W przypadku odnowionego lub działającego sprzętu ESS udostępnij wyraźne zdjęcia etykiet i zakładek, rysunek modułu, jeśli jest dostępny, oraz bieżącą konfigurację pakietu. W przypadku nowego projektu ESS należy podać architekturę szeregową/równoległą, docelową energię użytkową, moc szczytową/ciągłą, metodę chłodzenia i wymagania bezpieczeństwa. Umożliwia to dostawcy sprawdzenie opcji ogniwa pod kątem wartości znamionowej Ah przekraczającej nominalną.

Poproś dostawców o określenie stanu ogniw (nowe i inne kategorie zapasów), dat produkcji, numerów partii, wyników kontroli i dokumentacji transportowej. Należy sprawdzić wymaganą dokumentację zgodności dla konkretnego ogniwa lub zmontowanego akumulatora, stosownie do przypadku ; ikona certyfikatu na ogólnym zdjęciu produktu nie zastępuje faktycznego raportu z testów ani certyfikatu.

Misen Power udostępnia informacje o produktach dla Ogniwo etui K103 103Ah NMC i Ogniwo etui K114 114Ah . Kupujący porównujący dodatkowe formaty mogą przeglądać kategorii ogniw kieszonkowych NCM lub wyślij numer modelu i wymagania projektu do przeglądu. Dostępność, gatunek, tożsamość producenta i dokumentacja powinny być potwierdzone w ramach każdej oferty.

7. Często zadawane pytania

Czy Kokam K103 nadaje się do systemu magazynowania energii?

Do zastosowań BESS można rozważyć klasę ogniw kieszeniowych NMC 103 Ah, ale przydatność zależy od dokładnego modelu, obciążenia operacyjnego, architektury pakietu, systemu termicznego, BMS i wymagań prawnych. Sama nazwa K103 nie wystarczy do ustalenia kompatybilności.

Czy KCL255103EN1 jest identyczny z K103 pokazanym na stronie internetowej Misen?

Nie zakładaj tak. Informacje publikowane pod szerszą nazwą K103 mogą różnić się od informacji podanych dla KCL255103EN1. Przed złożeniem zamówienia zależnego od zgodności sprawdź wydrukowany model, specyfikację OEM i próbki fizyczne.

Czy K114 114Ah może bezpośrednio zastąpić ogniwo K103 103Ah?

Nie bez przeglądu technicznego. Wymienione wymiary różnią się znacznie, a ograniczenia elektryczne, wypustki, wymagania dotyczące kompresji i ustawienia BMS mogą się różnić. K114 lepiej traktować jako osobną opcję dla nowych projektów opakowań, chyba że kwalifikowany program wymiany potwierdzi zgodność.

Jakie informacje powinienem przesłać, prosząc o wycenę K103?

Proszę podać pełny numer części ogniwa, ilość, zdjęcia etykiet, zastosowanie (nowe opakowanie lub konserwacja), miejsce dostawy, planowany harmonogram zamówień oraz listę wymaganych dokumentów technicznych i wysyłkowych.

Szukasz ogniw K103 103Ah lub K114 114Ah?

Wyślij do Misen Power dokładny model ogniwa, wymaganą ilość, zastosowanie i miejsce docelowe. Nasz zespół może przejrzeć dostępne opcje ogniw, dokumentację produktu i kolejne kroki w celu potwierdzenia technicznego.

W przypadku ustalonych platform akumulatorowych należy dołączyć oryginalną etykietę ogniwa i numer części.

Skontaktuj się z Misen Power →;

Referencje techniczne

Specyfikacja produktu Misen K103 · Specyfikacja produktu Misen K114 · Przykład szybkiego ładowania buforowanego akumulatorowo w branży publicznej.

Referencje opisują listę produktów i koncepcję zastosowania; żadna instalacja innej firmy w tym artykule nie jest przedstawiana jako potwierdzony klient Misen ani sprawdzone wdrożenie ogniwa K103.

WhatsApp

+8617318117063

Szybkie linki

Produkty

Biuletyn

Dołącz do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze aktualizacje
Prawa autorskie © 2025 Dongguan Misen Power Technology Co., Ltd. Wszelkie prawa zastrzeżone. Mapa witryny Polityka prywatności