EVE
| Tillgänglighet: | |
|---|---|
| Kvantitet: | |
EVE INP114E M11 CELL
EVE INP114E M11 är en laddningsbar prismatisk NCM litiumjoncell med ett aluminiumhölje, en nominell spänning på 3,73V och en nominell kapacitet på 114,2Ah . Dess initiala AC-resistans är specificerad som 0,6±0,1mΩ vid 1kHz och 30 % laddningstillstånd.
Cellen är avsedd för utvärdering i konstruerade batterimoduler och -paket. Kontrollera tillämpliga strömgränser, spänningsinställningar, terminalanslutningar, kylnings- och skyddskrav mot tillverkarens fullständiga specifikationer innan du integrerar den i ett system.
EVE INP114E M11 CELL
| Tillverkare | EVE Energy |
| Cell / Produktmodell | INP114E / M11 |
| Celltyp | Uppladdningsbar NCM litiumjon; prismatisk aluminiumhölje |
| Nominell kapacitet | 114,2 Ah |
| Minsta kapacitet | ≥105,6Ah vid 1C |
| Nominell spänning | 3,73V |
| Nominell energi | Ca. 426Wh; beräknas från nominell spänning och kapacitet |
| Minimal energi | ≥405Wh vid 1C |
| Initialt AC-motstånd | 0,6±0,1mΩ vid 1kHz och 30% SOC |
| Laddningsavstängningsspänning | 4,30V per cell |
| Urladdningsavstängningsspänning | 2,80V per cell vid rumstemperatur |
| Standardavgift | 1/3C; ca. 38,1A beräknat med nominell kapacitet |
| Standard urladdningshastighet | 1/3C; ca. 38,1A beräknat med nominell kapacitet |
| Laddningstemperatur | 0 till 50°C |
| Urladdningstemperatur | -30 till 55°C |
| Längd L1 / L2 | 301,7±0,3 mm / 301,7±0,3 mm |
| Total höjd | 94,7±0,5 mm inklusive terminaler |
| Fallhöjd | 91,0±0,35 mm exklusive terminaler |
| Tjocklek | 26,5±0,2 mm |
| Vikt | 1754±30g |
| Energitäthet | Ca. 243Wh/kg |
| Cykelliv | 1 500 cykler; ≥70 % kapacitetsretention |
| Cykeltestförhållanden | 25°C; 0,5C laddning / 0,5C urladdning |
Bekräfta de fullständiga testprocedurerna, strömgränserna, spänningsgränserna vid andra temperaturer, mekanisk ritning och specifikationsrevision innan förpackningsdesign. Standardström är inte en maximal strömstyrka.
EVE INP114E M11 CELL
Den nominella spänningen och kapaciteten motsvarar cirka 426Wh per cell, beräknat. Minsta kapacitet anges separat som ≥105,6Ah vid 1C.
Initialt AC-resistans är 0,6±0,1mΩ vid 1kHz och 30 % SOC. Tillämpa samma testvillkor när du jämför mätningar eller upprättar acceptansprocedurer.
Separat hölje och totala höjder stödjer planering av kapsling och terminalavstånd. Bekräfta den fullständiga ritningen, anslutningsmetoden och installationskraven innan moduldesign.
Det angivna resultatet är 1 500 cykler med ≥70 % kapacitetsretention vid 25°C och 0,5C/0,5C. Förpackningens livslängd beror på dess faktiska driftsförhållanden.
EVE INP114E M11 CELL
INP114E kan övervägas för konstruerade batterisystem efter granskning av den fullständiga cellspecifikationen, driftsprofilen och kraven på systemnivå.
114,2Ah är den nominella kapaciteten. Det separat angivna minimum är ≥105,6Ah vid 1C; de två värdena ska jämföras med deras respektive testförhållanden.
Ja. Den angivna totala höjden är 94,7±0,5 mm inklusive terminaler; höljets höjd exklusive terminaler är 91,0±0,35 mm.
Nej. Cirka 38,1A beräknas från standardhastigheten 1/3C med 114,2Ah nominell kapacitet. Bekräfta den maximala strömmen och dess driftsförhållanden i tillämpligt datablad.
EVE INP114E M11 CELL
MISEN stöder B2B-cellsourcing och anpassade batteripaketprojekt. EVE är tillverkaren av INP114E-cellen. Kontakta MISEN för att bekräfta tillgänglighet, specifikationsrevision och projektkrav.
Dela din kvantitet, leveransland och inköpsschema så att vi kan kontrollera modellen, tillgänglig batchinformation och offertvillkor.
Begär tillämpliga tillverkarspecifikationer, mekaniska ritningar och tillgängliga transport- eller överensstämmelsedokument, beroende på tillgänglighet och delningstillstånd.
Diskutera målpaketets spänning, kapacitet, strömprofil, höljesutrymme och miljö. Cellmatchning, BMS, anslutningar och termisk design kräver projektspecifik granskning.
Använd produktsidans förfrågningsformulär för att skicka din önskade kvantitet, destination, ansökan och tekniska krav. Inkludera EVE INP114E M11 i ditt meddelande.