LG
JH4
Klasse A
70,6 Ah
3,7v
1245 g
101,7 × 353,5 × 16,4 mm
1500 gange (80 % af den oprindelige kapacitet ved 0,2C-hastighed, IEC-standard)
| Tilgængelighed: | |
|---|---|
| Antal: | |
| Parameterspecifikation | Parameterspecifikation | | |
|---|---|---|---|
| Mærke / Model | LG / JH4 | Celleformat / Kemi | Genopladelig posecelle / NCM–Graphite |
| Minimum kapacitet | 70,6 Ah; 25°C; 0,3C pr. tabeloverskrift | Nominel spænding | 4 V, som anført |
| Nominel energi | 266 Wh, som anført | Nominel energitæthed | 467,8 Wh/L; 213,7 Wh/kg, som anført |
| Maksimal pulsudladning | 120 A; 10 s; 50% SOC; 25°C; livets begyndelse | Pulsladning / Kontinuerlig afladning | Ikke specificeret i den medfølgende tabel |
| Maksimal afladningseffekt | 199 W (0,75 CP); 10 s; 50% SOC; 25°C | Indre modstand | 1,061-1,561 mΩ; 10 s; 30% SOC; 120 A; 25°C |
| Maksimale dimensioner, som anført | 101,7 × 353,5 × 16,4 mm; skibsfart stat; uden blyflig | Maksimal vægt | 1245 g |
| Opladningstemperatur | 5-50°C | Afladningstemperatur | 0-50°C |
| Almindelig temperaturreference | 23 ± 4°C; temperaturensartethed inden for 4°C, som anført | Opbevaringstemperatur | Maksimalt 7 dage: −30–60°C; maksimalt 6 måneder: −20–45°C |
| Garantigrundlag | Skal beregnes og garanteres ud fra kundens kørselsprofil | Masseproduktionssted | Kina |
LG JH4 er en genopladelig NCM/grafit lithium-ion posecelle med 70,6 Ah minimumskapacitet og 266 Wh angivet nominel energi i den medfølgende sammenligningstabel. Dens 120 A pulsudladningsspecifikation gælder i 10 sekunder ved 50 % SOC, 25°C og begyndelsen af levetiden. MisenBattery leverer celler og understøtter tilpasset pakningsevaluering ved hjælp af de angivne elektriske test, forsendelsestilstandsdimensioner, temperaturgrænser og bekræftede producentvurderingsbaser.
Den medfølgende tabel viser en kapacitet på 70,6 Ah for JH4 under den generelle minimumskapacitet ved 25°C og 0,3C. At beholde denne værdi identificeret som minimumskapacitet understøtter konsekvente indkøbsspecifikationer og cellesammenligninger. Anvendelig pakkekapacitet bør evalueres i forhold til det tilsigtede strømbehov, driftstemperatur, spændingsgrænser og nødvendige beskyttelsesindstillinger.
JH4 er opført med 266 Wh nominel energi, sammen med nominelle energitætheder på 467,8 Wh/L og 213,7 Wh/kg. Disse er kildeangivne vurderinger snarere end beregninger fra maksimale dimensioner eller vægt. Den særskilt anførte 4 V nominelle spænding og 70,6 Ah minimumskapacitet kræver bekræftelse af deres ratingbaser før endelige pakkeenergiberegninger.
Den maksimale pulsudladningsindgang er 120 A i 10 sekunder ved 50 % SOC, 25°C og begyndelsen af levetiden. Dette definerede punkt understøtter evaluering af korte belastningshændelser. Tabellen specificerer ikke en kontinuerlig afladningsstrøm, pulsladestrøm eller gentagelsesinterval, så hver enkelt kræver separat bekræftelse, når der etableres pakkedriftsgrænser.
Intern modstand er angivet mellem 1,061 og 1,561 mΩ under en 120 A, 10 sekunders test ved 30 % SOC og 25 °C. Denne SOC adskiller sig fra den 50 % SOC, der bruges til puls-strøm rating. Fastholdelse af målebetingelserne understøtter ensartet inspektion og sammenligning med yderligere test på tværs af den tilsigtede driftstemperatur, SOC og ældningsområdet.
Tabellen viser maksimale dimensioner som 101,7 × 353,5 × 16,4 mm ved forsendelsestilstand, eksklusive blytappen, med en maksimal vægt på 1245 g. Bekræft længde- og breddeorientering i forhold til måltegningen før værktøj. Mekanisk integration bør give passende cellestøtte, isolering, frigang til flige, kvældetilskud og en valideret pose-flig forbindelsesproces.
Opladning er angivet ved 5–50°C og afladning ved 0–50°C. Opbevaringsgrænser er -30-60°C i højst syv dage og -20-45°C i højst seks måneder. At holde driftsområder og opbevaringsvarighed adskilt understøtter pakkeplanlægning, mens temperaturafhængige strømgrænser og opbevarings-SOC kræver bekræftelse for den tilsigtede anvendelse.
Brugerdefinerede batteripakkeapplikationer: MisenBattery leverer LG JH4-celler og understøtter tilpasset pakkeevaluering til mobilitet, industrielt udstyr og energilagringsprojekter, underlagt ansøgningsvalidering. Integration bør omfatte et kompatibelt BMS, sikringsbeskyttelse, spændings- og temperaturføling, validerede tab-svejsnings- og sammenkoblingsprocesser, isolering, celleafstand, kvældetillæg og termisk og mekanisk design. Bekræft gældende CE-, UN38.3-, RoHS- og UL-dokumentation for den specifikke celle, pakke og forsendelse; certificeringsstatus er ikke etableret af den medfølgende parametertabel.