LG
JH4
Betyg A
70,6 Ah
3,7v
1245 g
101,7 × 353,5 × 16,4 mm
1500 gånger (80 % av initial kapacitet vid 0,2C-hastighet, IEC-standard)
| Tillgänglighet: | |
|---|---|
| Kvantitet: | |
| Parameterspecifikation | Parameterspecifikation | | |
|---|---|---|---|
| Märke / Modell | LG / JH4 | Cellformat / Kemi | Uppladdningsbar påscell / NCM–Graphite |
| Minsta kapacitet | 70,6 Ah; 25°C; 0,3C per tabellrubrik | Nominell spänning | 4 V, enligt listan |
| Nominell energi | 266 Wh, enligt listan | Nominell energitäthet | 467,8 Wh/L; 213,7 Wh/kg, enligt listan |
| Maximal pulsurladdning | 120 A; 10 s; 50% SOC; 25°C; livets början | Pulsladdning / Kontinuerlig urladdning | Ej specificerat i den medföljande tabellen |
| Maximal urladdningseffekt | 199 W (0,75 CP); 10 s; 50% SOC; 25°C | Inre motstånd | 1,061–1,561 mΩ; 10 s; 30% SOC; 120 A; 25°C |
| Maximala mått, enligt listan | 101,7 × 353,5 × 16,4 mm; sjöfartsstat; utan blyflik | Maximal vikt | 1245 g |
| Laddningstemperatur | 5–50°C | Urladdningstemperatur | 0–50°C |
| Vanlig temperaturreferens | 23 ± 4°C; temperaturlikformighet inom 4°C, enligt listan | Förvaringstemperatur | Max 7 dagar: −30–60°C; max 6 månader: −20–45°C |
| Garantigrund | Ska beräknas och garanteras utifrån kundens körprofil | Massproduktionsplats | Kina |
LG JH4 är en NCM/grafit uppladdningsbar litiumjonpåsecell med 70,6 Ah minimikapacitet och 266 Wh listad nominell energi i den medföljande jämförelsetabellen. Dess 120 A pulsurladdningsspecifikation gäller i 10 sekunder vid 50 % SOC, 25°C och början av livet. MisenBattery levererar celler och stöder utvärdering av skräddarsydda förpackningar med hjälp av de angivna elektriska testerna, mått på fraktstatus, temperaturgränser och bekräftade tillverkares betygsbaser.
Den medföljande tabellen visar en kapacitet på 70,6 Ah för JH4 under rubriken för den allmänna minimikapaciteten vid 25°C och 0,3C. Att behålla detta värde identifierat som minimikapacitet stödjer konsekventa inköpsspecifikationer och celljämförelser. Användbar packkapacitet bör utvärderas mot det avsedda strömbehovet, driftstemperaturen, spänningsgränserna och nödvändiga skyddsinställningar.
JH4 är listad med 266 Wh nominell energi, tillsammans med nominella energitätheter på 467,8 Wh/L och 213,7 Wh/kg. Dessa är källlistade betyg snarare än beräkningar från maximala dimensioner eller vikt. Den separat listade 4 V nominella spänningen och 70,6 Ah minimikapacitet kräver bekräftelse av deras klassificeringsbaser innan slutliga energiberäkningar.
Den maximala pulsurladdningen är 120 A i 10 sekunder vid 50 % SOC, 25°C och början av livet. Denna definierade punkt stöder utvärdering av korta belastningshändelser. Tabellen specificerar inte en kontinuerlig urladdningsström, pulsladdningsström eller upprepningsintervall, så var och en kräver separat bekräftelse vid fastställande av paketdriftsgränser.
Internt motstånd är listat mellan 1,061 och 1,561 mΩ under ett 120 A, 10 sekunders test vid 30 % SOC och 25°C. Denna SOC skiljer sig från den 50 % SOC som används för pulsströmklassificeringen. Att bibehålla mätförhållandena stöder konsekvent inspektion och jämförelse, med ytterligare tester som behövs över den avsedda driftstemperaturen, SOC och åldringsintervall.
Tabellen visar maximala mått som 101,7 × 353,5 × 16,4 mm vid leverans, exklusive blyfliken, med en maximal vikt på 1245 g. Bekräfta längd- och breddorientering mot måttritningen innan verktyg. Mekanisk integration bör ge lämpligt cellstöd, isolering, flikavstånd, svällning och en validerad process för anslutning av påsflikar.
Laddning listas vid 5–50°C och urladdning vid 0–50°C. Lagringsgränserna är −30–60°C i högst sju dagar och −20–45°C i högst sex månader. Att hålla driftsintervall och lagringstid åtskilda stöder packplanering, medan temperaturberoende strömgränser och lagrings-SOC kräver bekräftelse för den avsedda applikationen.
Anpassade batteripaketsapplikationer: MisenBattery levererar LG JH4-celler och stöder utvärdering av anpassade paket för mobilitet, industriell utrustning och energilagringsprojekt, med förbehåll för applikationsvalidering. Integration bör inkludera ett kompatibelt BMS, säkringsskydd, spännings- och temperaturavkänning, validerade fliksvetsnings- och sammankopplingsprocesser, isolering, cellavstånd, svällningstillägg och termisk och mekanisk design. Bekräfta tillämplig CE-, UN38.3-, RoHS- och UL-dokumentation för den specifika cellen, förpackningen och försändelsen; certifieringsstatus fastställs inte av den medföljande parametertabellen.